• ORGANIZAČNÉ POKYNY MŠVVaŠ SR

NA ŠKOLSKÝ ROK 2022/2023

Celoslovenské testovanie žiakov základných škôl

Prehľad termínov Testovanie 9 (T9) a Testovanie 5 (T5) 2023

Testovanie

Predmet

Testovanie 9 riadny termín

22. 3. 2023 (streda)

23. 3. 2023   (štvrtok)

slovenský jazyk a slovenská literatúra*, ukrajinský jazyk a literatúra**

Testovanie 9 náhradný

termín

4. 4. 2023  (utorok)

5. 4. 2023 (streda)

slovenský jazyk a slovenská literatúra*, ukrajinský jazyk a literatúra**

Testovanie 5

17. 5. 2023 (streda)

matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra*

* základná škola s vyučovacím jazykom maďarským **základná škola s vyučovacím jazykom ukrajinským

1. Testovanie 9

Testovanie žiakov sa uskutoční z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra (okrem škôl s vyučovacím jazykom maďarským), maďarský jazyk a literatúra (v školách s vyučovacím jazykom maďarským) a z predmetov slovenský jazyk a slovenská literatúra (v školách  s vyučovacím jazykom maďarským), ukrajinský jazyk a literatúra (v školách s vyučovacím jazykom ukrajinským), Tabuľka 2.

1. Testovanie 5

Testovanie žiakov sa uskutoční vo všetkých základných školách z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra (okrem ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským) a maďarský ́ jazyk  a literatúra (v ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským), Tabuľka 2

1. Externé testovanie na získanie nižšieho stredného vzdelania

Ministerstvo školstva zabezpečí v školskom roku 2022/2023 na základe § 155 ods. 1 zákona  č. 245/2008 Z. z. externé testovanie na účel získania nižšieho stredného vzdelania (ďalej len „externé testovanie“), ktorého sa môžu zúčastniť fyzické osoby, ktoré dosiahli primárne vzdelanie a skončili povinnú školskú dochádzku.

1. Obsah externého testovania a kritériá úspešného absolvovania externého testovania zverejní na svojom webovom sídle ministerstvo školstva do 31. októbra 2022.
        2. Žiadosť sa podáva orgánu miestnej štátnej správy v školstve najneskôr do 30. novembra 2022.
        3. Externé testovanie sa uskutoční v dňoch 22. marec – 24. marec 2023.
        4. Ak žiadateľ vykoná externé testovanie neúspešne, môže podať žiadosť o externé testovanie  v opravnom termíne, a to do 30 dní od neúspešného vykonania externého testovania riaditeľovi tej základnej školy, v ktorej žiadateľ vykonal externé testovanie. Termín a miesto konania  v opravnom termíne sa zverejňuje najneskôr 30 dní pred jeho konaním na webovom sídle ministerstva školstva a na webovom sídle príslušného RÚŠS. Miesto konania externého testovania v opravnom termíne určuje príslušný RÚŠS.