Do galérie 27. január – Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu boli pridané fotografie.
„Ak by sme držali minútu ticha za každú obeť holokaustu, museli by sme byť ticho 11 rokov a 6
mesiacov...“
V našej škole sme si tento deň pripomenuli rozhlasovým vysielaním a rozhovormi so žiakmi na hodinách. Holokaust bola štátom programovo riadená a plánovaná genocída európskych Židov uskutočňovaná v rokoch 1933–1945 Nemeckom. V širšom zmysle je slovom holokaust označovaný i nacistický systém väzníc a táborov ako celok. Zbavovanie sa všetkých etnických, náboženských a politických skupín odporcov. Spočiatku nacisti uzavreli dohodu o vysťahovaní Židov do Palestíny. Počet vysťahovalcov však v roku 1939 presiahol predpokladané dohodnuté kvóty. Preto sa mnoho Židov ocitlo v Hitlerom vymyslených koncentračných táboroch, kde boli vystavení brutálnemu režimu trestov a práce, mučeniu a pokusom s eutanáziou, plodnosťou a inými. Eviduje sa mnoho prípadov hromadného udusenia plynom v plynových komorách a ich následná hromadná kremácia, bežné boli aj hromadné odstrely Židov. Do táborov smrti v Osvienčime, Belzeci, Chlemne, Majdaneku, Sobibóre a Treblinke smerovali nákladné vlaky plné Židov.
Počty celkových obetí holokaustu sa líšia. Odhadujú sa však na 11 miliónov. V počtoch sa uvádza napríklad aj 800 tisíc Rómov. Medzinárodný odpor k holokaustu viedol k vytvoreniu židovského štátu Izrael vnútri rozdelenej Palestíny v máji 1948.
Prečo si Medzinárodný deň holokaustu pripomíname práve dnes? Je výročím uzatvorenia koncentračného tábora v Osvienčime. Tento dátum je teda bodkou za hrozným terorom, ktorý, dúfame, sa už nikdy nebude opakovať.