• Prednáška k Dňu zdravej výživy

Zdravá výživa a vnútorná harmónia rozhodujúcim spôsobom ovplyvňujú naše zdravie.

Každý z nás tu prítomných pri svojom narodení dostal do vienka svoje múdre telo, ktoré aj bez rozmýšľania alebo vysvetľovania vie čo má robiť. Vie kedy chce jesť, piť, oddychovať, spať, plakať, smiať sa. Toto má na svedomí žľaza, umiestnená za čelovou kosťou nazývaná „ hypotalamus“.

Mnohí z nás už vedia, že pre život a zdravie potrebuje náš organizmus živiny: k ním patria:

- bielkoviny – sú to stavebné látky pre kosti a zuby,( obsahuje ich mlieko mäso)

- tuky a cukry – zdroj energie – ale nie v podobe mastných jedál a sladkých nápojov a sladkosti,

- vitamíny, ktoré chránia náš organizmus pred chorobami,

- vlákniny, ktoré nám z tela odstraňujú škodlivé látky a zvyšky,

- minerálne látky, ktoré sa starajú o naše zuby, vlasy, nechty.

- stopové prvky, ktoré zabezpečujú správne využitie všetkých  živín,

Toto všetko naše múdre telo vie a podľa toho má aj požiadavky na našu stravu.

Poďme sa pozrieť ako sa spávame mi k svojmu zdravému múdremu telu. Ako príklad si zobeme malé dieťa:

Dieťatku za znížil obsah uvedených živín a plačom sa hlási o jedlo. Po doplnení uvedených živín jedlom, ktoré mu podáva jeho mama a jeho múdre telo ešte vie kedy má dosť  a viac fľašu nezoberie, krúti hlavičkou vytláča fľašu z úst na zlosť mame, ktorá mu chce dopriať viac a svoju požiadavku na prísun živín bude mať až o 3 hodiny po strávení jedla a pripravení sa na príjem ďalšieho jedla.

Ale ak sa podávanie jedla opakuje po každom zaplakaní dieťaťa, lebo dieťa plače aj pre iné veci, dieťaťu sa pokazí jeho program v tele, tak ako sa pokazí počítač ak s ním budete nesprávne zaobchádzať. Toto dieťa má v budúcnosti nábeh na obezitu v tom lepšom prípade vyvráti nadbytočný obsah jedla a dá signá matke, že neplakalo od hladu.

Pre vzor ale nielen na stravovanie, by sme sa mali vrátiť do minulosti.

Zoberme si našich prarodičov: Ťažko pracovali, veľa sa pohybovali a striedmo a veľmi zdravo sa stravovali ale hlavne vážili si každý kúsok jedla, lebo tam bola aj ich práca pretože si ho museli sámí zabezpečiť.

A čo sme za tie roky pre seba a svoje zdravie urobili my:

Najprv sme si vymysleli stroje, aby sme nemuseli ťažko pracovať – čo je dobré, potom autá, aby sme nemuseli chodiť – čo až také dobé nie je a loviť( dávny spôsob zabezpečovania stravy), loviť chodíme do supermarketov, veľmi radi a často si domov vozíme plné nákupne vozíky jedla. Ak by to množstvo mali naši prarodičia vedeli by s tým oveľa lepšie hospodáriť. Ale mi to radšej všetko zvalíme na  matku prírodu, ktorá s naším nič nerobením a s našou obezitou nemá nič spoločné.

A preto milí žiaci zapamätajte si, že Vaše múdre telo urobí všetko pre Vaše zdravie, ale len z Vašou aktívnou pomocou a to:

Ak sa budeme zdravo a pravidelne 5x denne stravovať.

Raňajky = aby sme mali dostatok energie ne prácu a vy v škole,

Desiatu = ovocie a pitie,

Obed = polievka, hlavné jedlo, príloha, pitie, ovocie alebo jogurt ..,

Olovrant = ovocie,

Večera = ľahké jedlá a málo sladený čajík, mlieko pred spaním,

Pravidelný prísun nápojov, ale nie pepsikoly a sladké nápoje

Stravovanie ide ruka v ruke s oddychom to sa rovná zdravý spánok, ktorý je lekár mladosti a spokojnosti.(minimálne 8 hodinový žiadne ponocovanie pri PC a televízií )

Pohybu na čerstvom vzduchu denne a minimálne hodinu.

Ak budeme mať svoje múdre telo rady, to sa nám odmení zdravím a silou.

Nezabúdajte, že jedlo môže byť ako liek, ale jedlo býva často aj ako jed, záleží to len od vás, ktorú cestu si zvolíte.

Spracovala: Bc. Marcela Kolodzejová